Brány a ohrady

Ako vybrať správny plot či bránu ?

Už dávno neplatí, že brány a ploty pred našimi domami plnia iba ochrannú funkciu proti nepozvaným návštevníkom. V súčasnej dobe sú i estetickým doplnkom k nášmu domu či záhrade, a preto by mal byť plot či brána zladená k architektúre domu, pozemku a štvrti, ktorých je súčasťou. Okolo idúceho človeka by nemalo oplotenie domu rušiť, ale naopak – zaujať. Na trhu je v súčasnosti veľké množstvo materiálov, z ktorých sa dajú vytvoriť pekné a účelné brány. Medzi najčastejšie vyhľadávané materiály patria drevo, betónové bloky (murované oplotenia), kov alebo kombinácia týchto druhov.

Kovové brány a ploty

My sa v tomto článku zameriame na kovové brány, ktoré sú ľahko kombinovateľné s drevom, murivom a môžeme ich vidieť v tých najrozličnejších tvaroch či farebných prevedeniach.

Plot z kovu môže pôsobiť starodávne ako vintage doplnok alebo moderne. Záleží len na zvolenej farbe a matnej či lesklej úprave povrchu. Často sa používa aj zásada, že plot a brána by mali korešpondovať i s ďalšími doplnkami na dome ako sú zábradlie na schodoch alebo terase, no nie je to nevyhnutnosť.

Väčšinou sa vyrábajú na mieru a želanie zákazníka, keďže každý dom a prostredie, v ktorom bude plot osadený, je iný. Tí zručnejší z nás si môžu zakúpiť i jednotlivé dielce a plot si vystavať svojpomocne, podľa svojich predstáv a ušetriť tým i časť nákladov. Kovové ploty sú ťažšie a z tohto dôvodu je potrebné ich pevne ukotviť najčastejšie v železobetónovej konštrukcii. V niektorých prípadoch takáto konštrukcia nemusí byť viditeľná voľným okom, no je dômyselne ukrytá v zemi.

Vlastnosti kovových plotov a brán

Neodmysliteľnou vlastnosťou kovovej brány je jej dlhá životnosť a to, že nikdy nevyjde z módy, vždy sa menia len prevedenia v akých máme možnosť ju vidieť. Ak sa rozhodnete si takýto plot zostaviť sám zo zakúpených dielcov, potom je výhodou i rýchla a ľahká montáž, pretože dielce len spojíte do jedného celku. Efektívne riešený povrch komaxitom (prášková farba), chráni plot voči korózii, čo je jedna z najväčších obáv, ktoré pri riešení vonkajšieho oplotenia môžeme mať. Nemusíte sa tak časom trápiť opakovanými nátermi, len aby ste zachovali vzhľad z prvých dní ako napríklad pri dreve. Vďaka tejto vlastnosti a estetickej hodnote, kovové ploty patria medzi stálice, ktoré vydržia niekoľko generácií a je len na Vás aký druh prevedenia si vyberiete. Skúste sa inšpirovať i našou ponukou v sekcii Výroba –  kategória Brány a ploty a prečítať si niektoré spätné väzby našich zákazníkov na našej hlavnej stránke v sekcii Referencie.

Príklady našich realizácií kovových brán nájdete v galérii: